ÇİÇEK VE SALGI BALI

Ballar, kaynağına göre çiçek balı ve salgı balı olmak üzere ikiye ayrılır. Çiçek balı, kaynağı bitkilerin nektarı olan baldır. Salgı balı ise bal arıları tarafından bitkilerin çiçek dışındaki kısımlarından veya bitki üzerinde yaşayan canlıların salgılarından elde edilen ballardır. Orijinlerine göre ballar elde edildikleri çiçeklerin türüne göre veya elde edildikleri bölgeye göre isimlendirilmektedir. Tek çeşit çiçekten elde edilmiş ballara “monoflora” (kestane, narenciye, ıhlamur, kekik, lavanta), karışık çiçeklerden elde edilmiş ballara “poliflora” denir. Türkiye üç biyocoğrafik bölgeye sahip ender ülkelerden biri olarak sahip olduğu zengin biyolojik çeşitliliği ile çok çeşitli bal üretme potansiyeli olan bir ülkedir.

Nektarlı bitkilerden bal üretiminin yanı sıra Ege Bölgesi’nde ve Akdeniz Bölgesi’nde çam balı üretimi gerçekleşmektedir(1). Dünya çam balı üretiminin %90’ının Türkiye’de üretiliyor olması ülkemiz için çok önemlidir. Çam balının fenolik değerlerinin yüksek olması insan sağlığı bakımından da önemini artırmaktadır. Çam balının rengi, çiçek ballarından daha koyudur. Çam balının en önemli özelliği, kıvamı bozulmadan veya uzun süre kristalleşmeden saklanabilmesidir(2).

1. Konak, F., Türkmen, V., 2005. Çam Koşnili. Arıcılık Araştırma Dergisi. 3:5 (18-19).
2. Harun, M. I., 2006. Türkiye’de Üretilen Bazı Çiçek ve Salgı Ballarının Fenolik Asit ve Flavonoid Profilin Belirlenmesi. Ankara Üniversitesi. Fen Bilimleri Enstitüsü. Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı. Doktora Tezi.